Aktualny czas: 28-03-2024, 14:40 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masz prawo do...
Autor Wiadomość
Alex Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 285
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #1
Masz prawo do...
DDA, masz prawo:

1.Mam prawo do wszystkich dobrych chwil, za którymi tęskniłem przez te wszystkie lata, a których nigdy nie dostałam.
2.Mam prawo do radości w tym życiu - tu i teraz; nie tylko do chwilowego, euforycznego uniesienia, ale do czegoś bardziej trwałego.
3.Mam prawo odprężać się i bawić - nie używając alkoholu, narkotyków i innych 'stymulatorów'.
4.Mam prawo aktywnie dążyć do ludzi, miejsc i sytuacji, które pomagają mi osiągnąć dobre życie.
5.Mam prawo powiedzieć o tym, gdy czuję, że coś nie jest dla mnie bezpieczne lub gdy nie jestem na coś gotowy.
6.Mam prawo nie brać udziału ani w aktywnym, ani w biernym zachowaniu rodziców, rodzeństwa czy innych osób, robiących ze mnie 'wariata'.
7.Mam prawo do podejmowania ryzyka w granicach rozsądku i do eksperymentowania z nowymi sposobami zachowań.
8.Mam prawo zmieniać moje nastawienie, moją strategię i mój sposób myślenia.
9.Mam prawo do popełniania pomyłek i do niespełniania własnych oczekiwań.
10.Mam prawo opuścić towarzystwo osób, które świadomie lub przez nieuwagę tłamszą mnie, wpędzają w poczucie winy czy upokarzają. Dotyczy to również mojego rodzica alkoholika, rodzica nie-alkoholika i każdego członka rodziny.
11.Mam prawo położyć kres obcowaniu z ludźmi, którzy powodują, że czuję się poniżany lub upokarzany.
12.Mam prawo czuć to, co czuję.
13.Mam prawo ufać swoim uczuciom, sądom, wrażeniom i intuicji.
14.Mam prawo, jako integralna osoba, rozwijać się duchowo, umysłowo, mentalnie i emocjonalnie.
15.Mam prawo wyrażać wszystkie swoje uczucia w sposób niedestrukcyjny, w bezpiecznym miejscu i czasie.
16.Mam prawo do takiego czasu, jaki jest mi potrzebny, abym, dzięki eksperymentom z tymi nowymi ideami, mógł wprowadzić zmiany w swoim życiu.
17.Mam prawo do selekcjonowania tego, co otrzymałem od rodziców - do przyjęcia tych rzeczy, które dają się zaakceptować i do odrzucenia wszystkiego, co dla mnie jest nie do zaakceptowania.
18.Mam prawo do życia zdrowego pod względem psychicznym i duchowym, nawet jeśli będzie ono częściowo lub w całości odbiegać od filozofii przekazanej mi przez rodziców.
19.Mam prawo do znalezienia mojego miejsca w świecie.
20.Mam prawo korzystać z powyższych praw - żyć w taki sposób, w jaki ja sam chcę i nie czekać aż mój rodzic wydobrzeje, będzie szczęśliwy, zwróci się o pomoc lub przyzna, że sam ma problem.
12-05-2011 00:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mycha88 Offline
Member
***

Liczba postów: 239
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Masz prawo do...
Mam prawo...tylko, czy umiem je wykorzystać? Czy czuję się "godna" do tego, aby żyć wg tych reguł, praw? Znowu mi się narzekanie włączyło i moje niskie poczucie swojej wartości :/

"Na półkę z napisem >>złudzenia<< nerwowo zerkają me sny"
12-05-2011 12:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Alex Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 285
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Masz prawo do...
Ja tego wszystkiego nie wymyśliłam. To jest coś, co jest wykorzystywane na mitingach DDA.
12-05-2011 13:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mycha88 Offline
Member
***

Liczba postów: 239
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Masz prawo do...
(12-05-2011 12:56)Michu napisał(a):  Mycha moze jak będziesz codziennie sobie powtarzać te swoje prawa, to Ci się tak wbiją do głowy, że uwierzysz. Big Grin

Heh no tak, może to jest jakiś sposób Smile

Cytat: Alex nie za bardzo rozumem punkt 6 u Ciebie. Chyba za tępa jestem.

Przede wszystkim Michu, proszę Cię, nie osądzaj się w ten sposób i nie mów tak o sobie kiedy czegoś nie rozumiesz Blush
Punkt 6, czyli - Mam prawo nie brać udziału ani w aktywnym, ani w biernym zachowaniu rodziców, rodzeństwa czy innych osób, robiących ze mnie 'wariata'.
Ja to rozumiem w ten sposób, że jeżeli np. pijący rodzic kłóci się z tym trzeźwym i jednocześnie próbują mnie w ten konflikt wplątać np. poprzez mówienie typu "słyszysz co on mówi?!" albo "posłuchaj, czy ja nie mam racji?" i w ten sposób wymaga ode mnie, żeby zaangażować się w to i opowiedzieć po którejś stronie to ja mam prawo nie brać w tym udziału, nie muszę czuć się, że powinnam coś odpowiedzieć, czy brać w tym udział. Mogę to w ogóle zignorować i wyjść, robić swoje. Ale to moja interpretacja Blush

"Na półkę z napisem >>złudzenia<< nerwowo zerkają me sny"
12-05-2011 21:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Alex Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 285
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Masz prawo do...
Michu już ma chyba taki nawyk mówienia o sobie źle. Podejrzewam, że może nawet wcale tak o sobie nie myśli, tylko tak jej się niechcący zawsze wtrąci takie zdanie Wink

Mycha, ja podobnie jak Ty interpretuję ten punkt nr 6.
12-05-2011 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mycha88 Offline
Member
***

Liczba postów: 239
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #6
RE: Masz prawo do...
(12-05-2011 22:41)Michu napisał(a):  Głupio się przy Was czuję, bo zawsze piszecie mądre rzeczy, a ja często siedzę cicho, bo choć chciałabym jakoś pomóc, to nie wiem co powiedzieć. Często myślę, że to co napisałam jest głupie, i lecę to skasować, ale przeważnie w międzyczasie któraś z Was odpowiedziała (...)

Czuj się przy nas dobrze, swobodnie i pisz, co przyniosą Ci myśli, Michu. Dosyć tego ukrywania myśli i emocji, czas pozwolić im płynąć na zewnątrz. Niech świat je ujrzy i usłyszy!...może trochę mnie poniosło, ale niech tam Big Grin
Michu, pomagasz bardzo, uwierz. Też często myślę, że coś głupiego napisałam, ale przed Wami mogę się do tego przyznać i jakoś tak jest zupełnie inaczej. Sama widzisz, że odpowiadamy na Twoje posty, a odpowiada się na to, co jest warte odpowiedzi Wink

"Na półkę z napisem >>złudzenia<< nerwowo zerkają me sny"
12-05-2011 22:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Alex Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 285
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Masz prawo do...
Dziewczyny, znowu offtop nam się tu robi. Micholu, głupoty to Ty teraz opowiadasz. Poza tymi negatywnymi twierdzeniami na swój temat, nigdy nie gadasz głupio Smile Proponuję jakąś afirmację sobie z tego zrobić i siebie samą w końcu do tego przekonać.
12-05-2011 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mycha88 Offline
Member
***

Liczba postów: 239
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Masz prawo do...
To żeby nie było offtopowo to ja mam pomysł! Big Grin
Michu, masz prawo do...narzekania i myślenia, że nie jesteś do końca taka, jaką chciałabyś być, (bo doświadczenia z dzieciństwa i krzywdzący Cię ludzie sprawili, że tak myślisz) ALE to nie znaczy, że tak jest i że już zawsze masz tak uważać. Czas zmienić to myślenie, uwierzyć w siebie i w to, co Ci tutaj powtarzamy - jesteś ważna, jesteś kimś, dajesz mądre rady, potrzebujemy Cię Smile

"Na półkę z napisem >>złudzenia<< nerwowo zerkają me sny"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-05-2011 23:09 przez mycha88.)
12-05-2011 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Alex Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 285
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Masz prawo do...
To ja się dołączę do pomysłu mychy.
Michu, masz prawo wypowiadać się na forum bez głębi myśli na miarę Arystotelesa Wink, masz prawo być tutaj po prostu sobą i my chętnie przyjmiemy Cię taką, jaka jesteś (już to przecież robimy, masz naszą 100% akceptację)
12-05-2011 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mycha88 Offline
Member
***

Liczba postów: 239
Dołączył: Mar 2011
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Masz prawo do...
Masz prawo do ... myślenia, że to całe bagno, które działo się/dzieje się/dziać się będzie w Twojej rodzinie, to wcale nie jest Twoja wina.

To tak w ramach mojego podłego samopoczucia z ostatnich kilku dni :/

"Na półkę z napisem >>złudzenia<< nerwowo zerkają me sny"
15-05-2011 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości