Aktualny czas: 02-05-2024, 05:09 Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak postępować gdy biska osoba pije?
Autor Wiadomość
aska2520 Offline
Member
***

Liczba postów: 88
Dołączył: Feb 2011
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Jak postępować gdy biska osoba pije?
(04-02-2011 15:54)Elżbieta Kalinowska napisał(a):  Kora, to czy powinnaś przestać pić w obecności alkoholika zależy od tego jaki jest cel takiej czy innej decyzji. Jeśli chcesz mu pokazać, że nie zgadzasz się na jego picie, jeśli chcesz mu pokazać, że to jest dla Ciebie problem to picie z nim będzie przeczyć temu co chcesz aby zrozumiał. Najlepiej byłoby w takiej sytuacji powiedzieć nie będę uczestniczyć w tej zabawie, ponieważ nie lubię gdy pijesz, nie wierzę, że potrafisz to kontrolować więc nie chcę być tam z Tobą. Jak chcesz możemy zrobić razem coś innego.
Sensownie jest też, nie pić gdy on się leczy, lub jest po leczeniu i utrzymuje abstynencję - nie picie przy nim jest wyrazem szacunku dla jego wysiłków i wsparciem podjętej zmianie.

W tej konkretnej sytuacji, którą opisujesz warto wiedzieć, że toczy się między Wami gra. Tu mu pokazałaś, że picie jest problemem, a teraz on chce Ci pokazać, że "wziął się w garść" i jak chce może nie pić. Sugeruje, że nie będzie pić bo będzie prowadzić samochód. Tu są różne możliwości albo pójdzie i się nie napije, pokazując Ci , że problem macie z głowy bo on nad tym panuje, lub się napije więcej lub mniej i Ty będziesz miała dylemat czy prowadzić za niego, czy zostawić go z tym kłopotem.
Oczywiście w sprawie problemu picia ta sytuacja nie ma wielkiego znaczenia - alkoholik może powstrzymać się od picia albo nawet napić trochę a jednak nadal mieć ten problem. Bo problem nie jest w tym, że on pije zawsze, ale w tym, że nie wie czy będzie pił czy nie, nie może tego żaden sposób przewidzieć, nie wie też czym jego picie się skończy. Problemem jest jego upośledzenie kontroli nad piciem więc taka pojedyncza sytuacja zupełnie o niczym nie świadczy i niczego nie pokazuje. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy Ty będziesz pić czy nie.


Pani Elzbieta pisze cos co jest bardzo madre i tak juz jest z ludzmi chorymi. Nie pija zawsze przesadnie, tylko czasami, nie wiadomo kiedy ich dopadnie.
Moj partner skonczyl teraz, ale rozmowy na nic sie nie zdaly, leczyc sie nie chce, bo uwaza ze on pije bo chce, a nie ze musi. Tylko kto chcialby pic tak dlugo, zeby pozniej meczyc sie kilka dni dochodzac do siebie? Nie wiem co robic teraz, nic nie pomogly moje tlumaczenia, ze ma problem, on nie chce nawet sluchac.....
Dalej jestem w tym samym punkcie, nie ruszam sie z miejsca i to mnie przytlacza. Co robic?
Dlatego Kora badz czujna, bo to podstepna choroba i pani Ela ma racje, oni potrafia sie napic troche mniej chociazby po to, by pokazac ze nie maja problemu i potrafia to kontrolowac, ale to nie prawda.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2011 23:10 przez aska2520.)
23-02-2011 23:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Jak postępować gdy biska osoba pije? - aska2520 - 23-02-2011 23:09

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Związek z osobą uzależnioną. Ania1506 23 38,694 25-01-2020 22:18
Ostatni post: Kala żona alkoholika
  Moja matka pije i niszczy całą rodzinę nununa 4 9,106 05-12-2014 14:39
Ostatni post: agaton

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości