Jak rozwija się uzależnienie?

63

Nikt nie rodzi się alkoholikiem i nikt nie budzi się pewnego dnia w dziwnym miejscu, do którego nigdy nie poszedłby, gdyby był trzeźwy.

Uzależnienie rozwija się niepostrzeżenie a nawet przyjemnie. Początkowo alkohol rozluźnia, ośmiela, czyni dowcipnym tzw. dusza towarzystwa, sprawia, że masz dobre grono znajomych a nawet przyjaciół. Oprócz alkoholu ważne jest też spotkanie z ludźmi, że się zabawimy, dobrze zjemy, pogadamy o polityce, biznesach, wakacjach i o czym tam jeszcze.

Z czasem jednak, fakt picia wybija się na plan pierwszy. Elementy atrakcyjne dawniej, bledną. Przestaje Cię zajmować, co u kogo słychać, liczy się, że się napijesz. Wypijasz drinka, może nawet z lampki przed wyjściem na spotkanie. Dokonujesz wyborów pomiędzy sytuacjami z udziałem alkoholu a tymi bez alkoholu – szukasz okazji do picia. Inicjujesz kolejki do picia. Chętnie przejmujesz rolę osoby napełniającej kieliszki, przygotowujesz drinki. Wypijasz coraz więcej, dawka sprzed kilku lat, którą się upijałeś(łaś) poszła w zapomnienie.

Pijesz coraz częściej. Masz dobrą pracę, więc nie pijesz w tygodniu (co może najwyżej 2-3 piwa, kilka lampek), ale już pod koniec tygodnia ogarnia Cię przyjemne podniecenie na myśl o weekendzie. Świat i ludzie znowu wydają się lepsi. Problemy mniej straszą.

Znasz już smak kaca na drugi dzień, ale bardziej doświadczeni w piciu nauczyli Cię sposobu na ból głowy. Czujesz rozdrażnienie, niepokój, potliwość, drżenie i ogólną słabość organizmu (do którego jeszcze dokłada się upominający partner). Po prostu musisz się napić. Jesteś jak nowo narodzony i byle do wieczora, bo dopiero sobota.

Tak, mijają dni, przepite od piątku do niedzieli. Nie pamiętasz, że trwa, to już kilka lat. Nie martwisz się piciem, bo przecież masz mocną głowę, przepijesz prawie każdego. Chełpisz się tym .

Z każdym rokiem, po wypiciu stajesz się „głupkowato zabawny” lub niebezpieczny dla siebie i innych. Jeździsz autem po pijanemu, lubisz wzajemne opowieści, jak to nawywijaliśmy, wtedy, a wtedy. Moment refleksji nadchodzi, gdy partner zagrozi rozwodem, rozstaniem, odejdzie narzeczona, nie dostałeś awansu, zabrali Ci prawo jazdy, popadasz w długi, bo koszty towarzyszące piciu są wysokie. Te koszty zwykle rozłożone są w czasie, dlatego względnie łatwo dają się wytłumaczyć i usprawiedliwić.

Owe usprawiedliwienia służą Ci do tego, żeby pić dalej.

Twoi bliscy już wiedzą, że jesteś alkoholikiem. Ty dowiesz się o tym na końcu. Jeszcze nie przerwiesz picia, bo alkohol stał się jedynym sposobem, byś się czuł ,jak chcesz się czuć. Głęboko wierzysz, że piją wszyscy, oraz, że masz prawo się zabawić, skoro tak stresująco pracujesz. Rozwijasz swoje przeświadczenie o wyjątkowości i oryginalności.

Deprecjonujesz tych, którzy żyją inaczej. Nazywasz ich nudziarzami i pantoflarzami. Lubisz adrenalinę i choć, małe ryzyko lub przynajmniej miłe rozluźnienie po użyciu alkoholu.

Krytyczny moment i szybki zjazd w dół w chroniczną fazę uzależnienia, to brak dotychczasowych gratyfikacji z picia, zamiast być wesołym chojrakiem stajesz się coraz smutniejszy, coraz mniej możesz wypić. Etap mocnej głowy skończył się bezpowrotnie, coraz częściej wolisz pić sam, bo rolę duszy towarzystwa przejął ktoś inny. Przestaje Cię interesować co u kogo słychać. Zostajesz sam z butelką często schowaną a, to w garażu, to w skrzynce na narzędzia lub innych miejscach.

Pod naporem informacji z zewnątrz, (męża, żony, partnera, znajomych, przyjaciół, kolegów z pracy, szefów, rodziców i innych osób) że z Twoim piciem już, coś nie tak postanawiasz wziąć sprawy w swoje ręce i tak: przysięgasz sobie ,że nie będziesz pić 3 miesiące lub zmieniasz rodzaj alkoholu na słabszy, generalnie postanawiasz głównie sobie, ale i innym, że nie jesteś alkoholikiem.

W krótkim dystansie czasowym próby te, wypadają dla Ciebie pomyślnie, jednak po czasie okazuje się, że picie lub niepicie jest dla Ciebie sprawą, która zajmuje Ci najwięcej w myślach i emocjach. Teraz głównie cierpisz a picie daje Ci najwyżej chwilową ulgę. Jednak pamięć o radosnych chwilach i przypływie mocy z picia przed lat pcha Cię do niego i znowu i znowu. Tego efektu nie osiągniesz już nigdy.

Postanawiasz „się zaszyć”. Z dumą odliczasz kolejne miesiące abstynencji. Jednak im bliżej końca tego razu, bez picia planujesz bezpieczny (bez szkód) powrót do niego. Pijesz, chłoniesz alkohol jak gąbka, nie możesz przestać. Jakbyś nadrabiał stracony czas.

W rodzinie dramat. Przerywasz picie nadludzkim wysiłkiem i detoksykujesz się przy pomocy lekarza w domu lub szpitalnym oddziale detoksykacyjnym. Podłączony do kroplówek masz dużo czasu do myślenia. Obciążasz, więc winą za swój stan kogo się da. Miałeś przecież nieszczęśliwe dzieciństwo, ojca alkoholika, byłeś gorzej traktowany od siostry, gdybyś miał inną żonę, dzieci Cię nigdy nie szanowały, no i ten pech do szefów.

Przyjaciele ostatecznie okazali się fałszywi. Jesteś, więc na detoksie kolejnych kilka razy. Bo jak oświadczyć całemu światu i sobie samemu, że nie wyjdziesz z tego sam, że to co Ci jest – nazywa się uzależnienie od alkoholu? Jeśli nie pokonasz tej bariery i nie zgłosisz się na leczenie do ośrodka, zapijesz się lub wezmą Cię na jakąś chorobę pochodną uzależnienia (trzustka, wątroba, serce itd.) lista jest długa.

Co może Ci pomóc, to: kryzys zawodowy, rodzinny, zdrowotny, tak duży, że nie zdołasz już zamydlić sobie oczu, że jest OK. Tylko, czy zdołasz ów kryzys przeżyć…?

Napisałam tu dość standardowy scenariusz rozwoju choroby – uzależnienia od substancji psychoaktywnych – jakichkolwiek. Historie używania substancji, są różne jak różni są ludzie ale też jakoś podobne, bo choroba jest jedna i ma określone objawy oraz przebieg.

terapeuta uzależnień Ośrodka „Polana”:
Zofia Majtczak

Multimedia

Podoba ci się:
 1. MorinoMorino06-26-2012

  Straszne jest to, że kiedy się pije i imprezuje, to tak trudno dostrzec i wyczuć tą cienką granicę miedzy uzależnieniem, a brakiem uzależnienia i wtedy każdemu się wydaje, że ma się kontrolę na piciem, a z czasem tak naprawdę się tej kontroli nie ma i potem nagle już się jest w bagnie.

 2. ObcyObcy06-26-2012

  Rewelacyjny scenariusz. Powinien znaleźć się w jakimś podręczniku w gimnazjum, może młodzi ludzie, zanim pierwszy raz sięgną po alkohol, pomyślą przez chwilę i przynajmniej część z nich tego tak szybko nie zrobi, a jeśli już to z głową.
  A swoją drogą to dziwne, że ludzie sięgają po alkohol, przecież jest paskudny w smaku :)

 3. KoloKolo06-26-2012

  Granica picia…to prawda, że każdą osobę należy traktować jak jednostkę i absolutnie indywidualnie. Znam wiele osób, które piją dość często, twierdząc, że to na pewno nie jest problem. Znam kilka, które z alkoholem mają styczność tylko na sylwestra, o ile nie zasną przed 22:00.Wrteszcie znam i osoby, które nie piją alkoholu, bo zdają sobie sprawę z tego, że mógłby to być początek uzależnienia. Skąd to wiedzą? Może już są alkoholikami?

 4. kamikami08-02-2012

  Przeraziłam się czytając ten artykuł! Wszystko idealnie pasuje do mojego narzeczonego! Tyle że on jest na razie na etapie: dobra praca więc kilka piwek w tygodniu ale za to czekanie na upojną sobotę! Od zawsze wiedziałam że lubi sobie wypić co nieco ale starałam nie dopuszczać do siebie myśli, że to już zaczątki alkoholizmu. Teraz nie pomagają ani prośby, ani groźby. W przyszłym roku mamy zamiar się pobrać. A ja nie wiem co robić! Czy świadomie pakować się w małżeństwo z alkoholikiem nie mając nadziei na poprawę? Czy też jest jeszcze jakiś sposób żeby uniknąć alkoholizmu? Może jeszcze nie jest za późno żeby dostrzegł problem! Bardzo mi na nim zależy! Jak mam mu pomóc?!

  • gosicgosic01-12-2013

   Kochana ja uważam, że jedyną rzeczą którą możesz tu zrobić to szokoterapia dla niego czyli odejść naprawdę wyprowadzić się same słowa nie pomogą on ma je gdzieś musisz zacząć działać żeby poczuł , że przez alkohol ukochana osoba odeszła wiem, że to cholernie trudne ale myślę, że najbardziej skuteczne bo bolesne dla niego odczucie. Powodzenia i życzę żeby sie Wam wszystko dobrze ułożyło.

 5. Dawid MMDawid MM08-14-2012

  Wypisz wymaluj artykyl o mnie jestem na etapie „Krytyczny moment i szybki zjazd w dół w chroniczną fazę uzależnienia, to brak dotychczasowych gratyfikacji z picia, zamiast być wesołym chojrakiem stajesz się coraz smutniejszy, coraz mniej możesz wypić. Etap mocnej głowy skończył się bezpowrotnie, coraz częściej wolisz pić sam, bo rolę duszy towarzystwa przejął ktoś inny. Przestaje Cię interesować co u kogo słychać. Zostajesz sam z butelką często schowaną a, to w garażu, to w skrzynce na
  narzędzia lub innych miejscach.” Szukam pomocy. Pozdraiam Dawid

  • kliciorklicior06-11-2013

   tez jestem na tym etapie i niewiem jak sobie pomóc

   • HannaAlHannaAl10-18-2013

    Witam. Byłam na tym etapie nie raz,próbowałam sama poradzić sobie z nałogiem,bez skutku. U mnie to trwało 20 lat,teraz nie piję już 10 lat i są to najszczęsliwsze lata mojego życia mimo wielu probvlemów,które rozwiązuję NA TRZEŹWO. Pomogła mi terapia ,wspaniali terapeuci i kontakt z innymi trzeźwiejącymi alkoholikami. Jeżeli jest się alkoholikiem,to nie ma mowy o kontrolowanym piciu,zapewne już to wiesz.To są tylko pozory,że mamy kontrolę nad swoim piciem. Alkohol jest przebiegły i silny ,także absolutnie nie ma sensu z nim walczyć. Trzeba dać za wygraną i nauczyć się żyć bezalkoholu. Uwierz mi, się da :) Życzę powodzenie i naprawdę radzę zgłosić się do Poradni Uzależnień,to ZADEN WSTYD,trzeba uzmysłowić,że to choroba.

 6. patipati10-21-2012

  Mój ojciec pije coraz częściej. Nie chce słyszeć nic na temat leczenia. I nie zgadza się z nami z faktem,ze musi wypić ze jest po prostu alkoholikiem. Robi straszne awantury . I nie pomagają żadne groźby typu: rozwód czy coś w tym stylu. Olewa to i robi cały czas to samo. 5 miesięcy temu obiecywał ze juz nie bd pil ze się zmieni nie pil 4 miesiące był z tego bardzo zadowolony ale teraz znowu zaczął. Nie wiem co mam robić jak mam pomoc mamie. Mam bardzo chorego brata i ja też jestem bardzo chora potrzebne nam pieniądze na lekarstwa ale mój ojciec ma to gdzieś kiedy ma pieniądze woli je przrpic niż dać mamie na nasze leki czy też na coś do jedzenia. Nasza 5 osobowa rodzinę utrzymoje mama zarabiając tylko 800zl. Musi jej to starczyć na opłaty na nasze leki a także na życie. Przecież to jest nie możliwe. Co mam zrobić by tak nie było. Pomorzcie ;(

 7. jestem_ktory_jestemjestem_ktory_jestem12-26-2012

  Piłem pięć lat codziennie (nie licząc wspomnianych ‘pokutnych’ okresów abstynencji). W tekście widzę siebie, więc fajnie napisany – z głową, z wiedzą, ciekawie. Fajnie się czyta teksty o sobie ludzi, którzy się lepiej znają na rzeczy. Ja już się pogodziłem, że wszystko straciłem, że niczego nie osiągnę i że zawsze będę sam. Po kilku latach da się pogodzić i nadal cieszyć się życiem. Wnioski? Dla mnie może już za późno. Jedyne co mi zostaje, to starać się sprawę kontrolować. Pić tak, żeby żyć w zgodzie z własnym sumieniem. Narozrabiasz – przeproś, zepsułeś – napraw, masz dług wdzięczności – spłać. Tylko niektórych kroków nie da się odkręcić – ja na szczęście mam takich niewiele. Smutek? Tak – kiedyś. Ale teraz dzięki tym porażkom umiem doceniać chwilę. Ptaki budzące rano za oknem, śnieg spadający zimą, długi dzień latem. Wszystko jest piękne, życie jest piękne i dostrzegam to na codzień. Ale te cykliczne powroty do picia… po miesiącu, trzech, czy roku. Na tydzień, miesiąc, czy trzy – zakłócają życie. Wiesz, ale nie możesz od razu przestać. Bo nie możesz spać, bo musisz się zrelaksować, bo nie możesz inaczej odpocząć. Pewnie tak już zawsze będzie, ale wiesz dzięki temu, że masz o co walczyć. Musisz żyć w zgodzie z własnym sumieniem. Nie mieć długów wdzięczności wobec innych. Ktoś Ci pomaga – musisz się zrewanżować. Nawet, jeśli obudzisz się przypadkowo na drugim końcu kraju (oby nie za granicą), Wnioski dla innych? Prohibicja nie ma sensu. Walka siłą, prawem ze zjawiskiem nie ma sensu. Dotyczy to zarówno alkoholu, jak i innych substancji, które było mi dane poznać. Wsadzanie do więzień pijaków za kółkiem, czy studentów z gramem majeranku w kieszeni nie ma sensu i kosztuje. Lepiej tą kasę przeznaczyć na profilaktykę i uświadamianie młodych pokoleń w szkołach. I to nie takie, jakiego ja zaznałem 10 lat temu. Profilaktyka nie może polegać na straszeniu, bo wywołuje śmiech na sali. (jak się będę chciał postraszyć, obejrzę Ring’a), a rzetelne informacje na temat specyfików. Sposób działania, skutki (pożądane i uboczne), ryzyko uzależnienia. Bo wrzucanie do jednego wora wszystkich uzależnień jest właśnie realizowaniem tego typu straszenia, nie przynoszącego żadnych rezultatów. Już nie jestem w liceum jakiś czas, ale nadal uważam, że każdy w życiu musi się wyszumieć. Ważne, aby to szumienie nie przysłaniało mu rzeczywistości, nie stało się celem i nie wymknęło się spod kontroli. Ja się wyszumiałem i cieszę się bardzo z tego powodu. Jednak czasem uciążliwe jest echo tego szumienia i świadomość tego, co się wówczas utraciło. Alkohol jest dla ludzi, ale niestety to ludzie czasem żyją dla alkoholu. Jeśli teraz piszę nieskładnie i bez sensu, to przepraszam. Mam właśnie okres poddania nałogowi i przygotowań na kolejne przerwanie ciągu i „posprzątanie” po nim. Cieszę się, że ta kontrola wychodzi mi lepiej niż „za małolata”, cieszę się, że radzę sobie chyba lepiej, niż wielu innych z mojego wcześniejszego otoczenia. Co nie zmienia faktu, że nadal muszę uważać i z każdym łykiem powtarzać sobie – dobrze się bawisz, ale – albo czas zabawy dobiega końca, albo przegrasz ze swoim życiem. Jako, że są święta, życzę każdemu, aby nie utracił wolności w tak banalny sposób, jak ja. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego Wam wszystkim.

  • xoxo02-07-2014

   Twoje podejscie to objaw egoizmu. Tak mozna zyc jak sie zyje samemu na swiecie a niestety sa tu ludzie ktorym na tobie zalezy egoisto!!!! Wiec twoje podejscie dla mnie to pokazanie im- robie co chce mam was w dupie

  • Iw59Iw5902-24-2014

   Masz rację i całkowicie się zgadzam, to ludzie tacy jak my żyją dla alkoholu. Nie potrafimy o nim nie myśleć, mozemy nie jeść, nie spać, nie pracować ale nie możemy nie pić. Skąd to się bierze i dlaczego tak jest nie mam pojęcia, ale wiem, że to wódka nie pozwala nam żyć.

 8. MichalMichal04-14-2013

  alkohol to dno i latwo zdradza.

  warto palic MJ :-) )

 9. kliciorklicior06-11-2013

  dobrze powiedziane ja jestem na obczyznie jak to sie teraz mówi i mam duży problem z piciem każdy dzień to walka

 10. DużyDuży09-02-2013

  Picie to kanał ja jestem alkoholikiem

 11. NoclegiNoclegi09-30-2013

  My spouse and I absolutely love your blog and find almost all
  of your post’s to be exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content
  for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write about here.
  Again, awesome web site!

 12. agaa7878agaa787810-11-2013

  jak to czytałam to normalnie jakbym widziała mojego partnera szok!!!!!!!!

 13. agnieszkaagnieszka12-16-2013

  problemem jest to, że osoba uzależniona często ma poczucie kontroli nad swoim nałogiem, w efekcie leczenie zaczyna już w bardzo poważnym stadium choroby, samo namówienie na leczenie chorego jest już pierwszym poważnym sukcesem

 14. przygniecionaprzygnieciona12-29-2013

  hej. Jestem mężatką od wielu lat. Mój mąż podobnie jak wielu facetów pije okazjonalnie. tyle że on w odróżnieniu od nich chla na umór szukając guza . Gdy jeszcze trzyma się na nogach zawsze wszczyna bójki, włącza mu się cholerny agresor. Następnie gdy alkohol zwala go z nóg, żyga pod siebie. Teraz trzęsą mi się ręce i trudno mi o tym pisać…
  Wiele razy prosiłam, by kontrolował ilości spożywanego alkoholu- wszystko na nic. Prawie zawsze z imprezy wraca zakrwawiony w podartej odzieży, chyba że na imprezie są osoby, które go znają i omijają z daleka.
  Nie wiem kompletnie co mam zrobić. O terapii nie chce słyszeć, mówi że to ja mam problem a nie on- przecież on nie jest alkoholikiem, pracuje jako kierowca. Tłumaczy się tym, iż zawsze urywa mu się film i nie ma swiadomości tego co się zadziało. Kaca wyleczy, rany wyliże i szuka kolejnej okazji.

 15. pawełpaweł01-12-2014

  najgorsze jest to, że alkoholik długo nie chce przyznać się do choroby, a osoby z chorobą alkoholową trzeba skłonić do jak najszybszego leczenia, wtedy rokowania są lepsze,

 16. xoxo02-07-2014

  Racja, mi pomogl wlasnie kryzys. Odsuneli sie ode mnie najblizsi. Wtedy sie „obudzilam”

 17. kasiapkasiap03-09-2014

  Witam, jestem studentką psychologii, interesuje mnie problem uzależnień a konkretnie dlaczego dzieje się tak, że niektórzy wychodzą z uzależnienia i już nigdy do nałogu nie powracają a inni nawet po przebytej terapii i latach abstynencji po prostu znowu zaczynają pić, palić, brać itp. Oczywiście jest literatura która o tym wspomina, ja jednakże chciałam po prostu porozmawiać z żywym człowiekiem i dowiedzieć się jak to wygląda z jego perspektywy, Będę bardzo wdzięczna jeżeli ktoś zechce podzielić się ze mną swoją historią, oczywiście zapewniam anonimowość. Pozdrawiam i liczę na odzew:)

  • battardbattard03-09-2014

   Jeśli masz ochotę posłuchać kogoś, kto właśnie zrozumiał, że potrzebuje pomocy, pisz.

  • orkoskyorkosky09-19-2014

   Hej właśnie (zobacz która godzina) czytam bo chyba mam problem to forum i chętnie porozmawiam z Tobą. Proszę o odzew bo uzależnienie nie wzięło się z niczego. To słowo oznacza, że ludzie są naprawdę słabi wobec wielu spraw i gdyby było łatwo ze wszystkim zerwać, wrócić do początku to by nie było problemu. Widzę tylu znajomych jak się rozpili od razu widać, że z nimi coś nie tak a ja np mogę pić do rana i nic nie widać budzę zaufanie bo ktoś taki nie może być pijany itd i nie mam tego problemu, że mi odbija czy zachowuję się niecenzuralnie. Wszystko jest ok, dobrze się czuję, ale wewnętrznie wiem, że jest coś nie tak i dlatego trafiłem tutaj na tą stronę i już wiem, że będzie ciężko. Pozdrawiam i proszę o jakiś znak. Pozdrawiam Bartek.

 18. MerryMerry07-16-2014

  ulikDrogi Zbyszku,Twoje plany doprowadzenia do cic485c5bcy, pocdzas gdy c5bcona nie chce, nie jest gotowa, itp. sc485 po prostu totalnym brakiem szacunku dla niej jako kobiety i jako czc582owieka. Zastanawiam sic499, jak byc59b sic499 czuc582, gdyby ktoc59b zaplanowac582 wbrew Twojej woli, ze w Twoim organizmie bc499dzie sic499 rozwijac582o Twoje dziecko. Oczywic59bcie cic485c5bca to tylko jedno, powoc582anie na c59bwiat dziecka wymaga wychowania go i ogrmonej odpowiedzialnoc59bci, ale chyba nie muszc499 tc582umaczyc487. Kombinowanie , jakby tu zapc582odnic487 c5bconc499 jest po prostu gwac582tem i moc5bce skutkowac487 depresjc485 poporodowc485 i w konsekwencji nawet rozwodem. Ciekawa jestem, czy w ogc3b3le myc59blac582ec59b nad tym, dlaczego Twoja c5bcona nie chce teraz drugiego dziecka a moc5bce po urodzeniu cc3b3rki niespecjalnie mogc582a liczyc487 na Twoje wsparcie? Moja opinia jest podyktowana c5bcadnymi pobudkami feministycznymi: uwac5bcam, c5bce rc3b3wnie obrzydliwe i egoistyczne jest prowokowanie wpadki przez dziewczyny czy kobiety chcc485ce w ten sposc3b3b zatrzymac487 faceta, czy pragnc485ce dziecka, nie zwac5bcajc485c na jego zdanie. Pozdrawiam

 19. Jestem naprawdę zadowolony polecam

 20. pokrycie dachowepokrycie dachowe10-18-2014

  Bardzo odlotowy post, ciekawe teksty zalecam wszystkim
  lekturę

 21. hi!,I really like youur writing so much! propkrtion wee be in contact more
  approximately your post on AOL? I require a specialist on this area
  to solfe my problem. May be that is you! Looking forward to peer you.

 22. nasionkanasionka10-19-2014

  Niezwykłe spojrzenie na historię, każdy winien przeczytać także zapoznać się z przedmiotem.

 23. miiimiii10-19-2014

  Właśnie myślałam, że świat mi się zawalił bo mój narzeczony po kolejnym upijnym wieczorze widząc jak płacze z bezsilności sam ze mną zerwał, tłumacząc że jest alkoholikiem i nie chce żebym cierpiała, bo on się nie zmieni bo musi pić i już, a do życia się nie nadaje…pierwszy raz widziałam też i Jego łzy…tchnęło mnie tu zajrzeć, przecież to jest młody chłopak a już dużo przeszliśmy żeby być razem i tak na sercu robi się cięzko…co robić?

 24. Dobre, dobre, dobre zalecam każdemu! Imprezy Firmowe Gliwice

 25. CadentCadent10-22-2014

  Tematyka bliska każdemu, rekomenduję literaturę

 26. Piotrek alkoholikPiotrek alkoholik10-22-2014

  Od kilkunastu lat jestem alkoholikiem.Aktualnie mam 52 lata.Nie znam dokładnej daty mojego uzależnienia bo jej po prostu nie ma.Zaliczyłem 12 detoksów szpitalnych,a tych domowych również sporo.Na temat picia ,wydaje mi się,że wiem sporo,ponieważ odrobiłem wszystkie lekcje o których piszecie na forum,a dodatkowo brałem korepetycje w postaci padaczki alkoholowej,omamów i innych”cudów” związanych z chlaniem.Mam tyle do powiedzenia na ten temat,że przymierzałem sie do napisania książki,ale nie wiem czy nie zrobię z siebie idioty.Gdybym Chciał opisać ze szczegółami całą swoją przygodę z alkoholem to zajęło by mi to kilka tygodni.Chętnie porozmawiał bym z przyszłą Panią psycholog,na końcu podam swój numer telefonu.Jestem alkoholikiem i wcale się tego nie wstydzę,a wręcz przeciwnie uzależnienie pomogło mi spojrzeć na życie z innej perspektywy.Chętnie pomagam innym uzależnionym,a przez niektórych z mojej branży jestem uważany za „fachowca”Chcę również powiedzieć,że nie jestem święty,gdy już zrozumiałem na czym polega choroba alkoholowa,mam czasami tzw. wpadki{po kilkunastu miesiącach abstynencji przychodzi nieodparta chęć napicia sie} i tego problemu nie mogę się pozbyć.Będę z wami szczery do bólu.Nie wierzcie w żadne zaszywanie,zastrzyki i inne straszaki.Zaszyć można tylko problem ,który jest w naszych głowach,ale tego jeszcze nikt nie dokonał.Z tym trzeba żyć i niestety umrzeć.Pozdrawiam alkoholików tych czynnych i biernych,jak ja obecnie i życzę powodzenia w walce z nałogiem.PIOTREK ALKOHOLIK.660407488

 27. Wielce odlotowy post, interesujące wpisy polecam wszystkim literaturę

 28. ShaunShaun10-26-2014

  Każdy spośród nas zetknął się z przedmiotem, zalecam zaznajomienie się z
  faktem.

 29. Każdy z nas zetknął się z faktem, rekomenduję zapoznanie
  się z materiałem.

 30. sprawdźsprawdź10-29-2014

  Każdy spośród nas zetknął się z przedmiotem, zalecam zapoznanie się z faktem.

 31. Wybitnie fajowy post, interesujące zapisy zalecam wszystkim lekturę
  Strony Www

 32. blogblog10-30-2014

  Tematyka zbliżona każdemu, zalecam lekturę

 33. PB roweryPB rowery11-01-2014

  Strona świadczy o interesujących wydarzeniach, zapraszam do rozmowy

 34. SilesiaPaintballSilesiaPaintball11-16-2014

  Strona świadczy o nietypowych zagadnieniach, zapraszam do dyskusji Imprezy Dla Firm Gliwice

 35. SilesiaPaintballSilesiaPaintball11-27-2014

  Naprawdę warto Imprezy Dla Firm Gliwice

 36. Fabuła zbliżona każdemu, polecam literaturę

 37. Każdy spośród nas zetknął się z tematem, doradzam zaznajomienie się z materiałem.

 38. Szczególnie atrakcyjny wpis, polecam wszystkim

 39. korespondencjikorespondencji12-09-2014

  Drobiazgowe spojrzenie na sprawę, każdy winien przeczytać również
  zapoznać się z przedmiotem.

 40. Dobre, dobre, dobre polecam każdemu! Klinika Medycyny
  Estetycznej

 41. nike dunksnike dunks02-01-2015

  Fantastic bartender. WT’s could possibly be packed
  to the rafters and you’d nevertheless get your drink in a
  timely manner having a smile. The fact that he appears 15 years younger than his actual age is definitely an incredible feat,
  given the hours he worked and the demands in the job. He will likely be
  missed!

 42. tarot experttarot expert02-01-2015

  Wow tha was unusual. I just wrote an incredibly long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

  Grrrr… well I’m not writing alll thaat over again. Anyway, just
  wanted to say excellent blog!

 43. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful.
  I actually like what you have acquired here,
  certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is
  actually a terrific site.

 44. Polska Dr SpilPolska Dr Spil02-08-2015

  Badawcze spojrzenie na rzecz, każdy powinien rozczytać również
  zaznajomić się z przedmiotem. Plac zabaw

 45. Niezwykle dobry tekst, polecam ludziom Projektowanie Stron Internetowych

 46. stomatolog bytomstomatolog bytom02-11-2015

  Każdy z nas zetknął się z faktem, zalecam zaznajomienie się z przedmiotem.

  Stomatolog Chirurg Bytom

 47. FitnessFitness02-22-2015

  Thankfulness to my father ԝho shared աith me сoncerning this blog, this website is genuinely awesome.

 48. Macko25Macko2502-26-2015

  Nie warto pić, tyle problemów ze zdrowiem co przez to miałem zrujnowało najlepsze lata życia moje i mojej żony, żałuję, że musiała nosić ten krzyż prawie 10 lat…

 49. Nice response in return of this matter with real arguments
  and explaining the whole thing regarding that.

 50. stores for that reason I did not acquire them.

 51. BettieBettie03-18-2015

  The stocks you own may go down 4 out of every 5 days.
  Ron is currently about 57% invested long in stocks
  in his trading accounts reflecting a decrease in his rounded investment level over the
  past week. Thwre are many firms online which offer very
  low fees.

 52. Selecting a trade that will multiply your trading balance is just not much hardedr than being profitable with a regular trade.
  These options are quickly becoming some of the most popular types considered
  by long term and career traders. The notion of topping up a good deal is as oold a trading itself.

 53. Very soon this web site will be famous among all blog users, due to it’s pleasant articles or reviews

 54. Strona świadczy o dobrych wydarzeniach, zachęcam do dyskusji
  Pograj WEuro Millions Wyniki

 55. Dobre, dobre, dobre polecam każdemu! Laser Frakcyjny Co2 Gliwice

 56. EzraEzra03-27-2015

  These usually just last long enough to gather up a good pile of money, at
  which point they fade aeay and leave behind
  a bunch of angry marketers. It is free to become
  an Adsense publisher, and it’s free to become an affiliate.
  However tthere most assuredly are safe ways to make miney online.

 57. Usually I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so!
  Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great article.

 58. I know this web site gives quality dependent content and other stuff, is there any other site which presents these things in quality?

 59. blog anetkiblog anetki05-08-2015

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing
  issues with your blog. It looks like some of the written text on your posts are
  running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too?
  This may be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

 60. wiecej tuwiecej tu05-19-2015

  I do trust all of the concepts you’ve offered for your post.
  They’re very convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are too brief for newbies.

  Could you please extend them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

 61. .dsm.dsm05-21-2015

  Strona świadczy o interesujących zagadnieniach, namawiam do dyskusji
  Programy Do Tworzenia Stron Www

 62. Wyjątkowo skuteczny tekst, polecam ludziom Imprezy Dla Firm Gliwice

 63. Of course the entire position is to have the cameras be very obvious.

  The family dynamics of vampires aren’t often explored on film, which makes the
  sisterly bond (or lack thereof) between Djuna and Mimi so exciting and refreshing to watch.
  But Spooner and his technophobic attitude leads him to suspect that Lanning’s death was not
  suicide but was murder, committed by a robot who somehow managed to kill despite rules preventing him.

 64. FayeFaye06-15-2015

  Aquí será capaz de compartir a Instagram, guardar en la cámara en marcha, Twitter, Facebook y muchos más.

 65. BernadetteBernadette06-16-2015

  There is no need to purchase bottled water, which is expensive; you can store your own fresh drinking water for
  purposes of drinking in vertical storage tanks. It is necessary
  to wisely choose carpets to be placed in a room so that they can add color, style and warmth.
  Tiny video cameras are sometimes used to probe
  intricate pipes to pinpoint hidden leaks and problems.

 66. FrankFrank06-18-2015

  As a homeowner, you will have maintenance and other related costs to keep your drain system running efficiently.
  Pipes and fittings are often made of the same base material such as copper,
  steel, polyvinyl chloride (PVC), and chlorinated polyvinyl
  chloride (CPVC). Many of the Earthships have
  propane tanks for cooking and a backup hot water supply; these are the only utility bills.

 67. ShawnShawn06-18-2015

  About The – Author: Harris – Noah is an expert author on pet products related topics
  and currently workingfor. There is considerable expense involved with installing a septic tank.
  Many of the Earthships have propane tanks for cooking and a backup hot water supply; these are the only
  utility bills.

 68. JennaJenna06-19-2015

  There is no need to purchase bottled water, which is expensive; you can store your
  own fresh drinking water for purposes of drinking in vertical storage tanks.

  This tool is a long, hollow, transparent piece
  of plastic branded with one-foot accretion. Many of the Earthships have propane tanks for cooking and a backup hot water
  supply; these are the only utility bills.

 69. PattyPatty06-20-2015

  Reed bed technology has a low price of entry and minimal daily functional and
  upkeep costs. There is considerable expense involved with installing a septic tank.
  The most popular types and styles of these include
  the following:.

 70. LaceyLacey06-20-2015

  Most common capacities are 5000 litres, 10000 litres,
  and 20000 litres. In other words, structures would be designed or modified to collect
  the natural rainfall that falls onto the property, purify it and then store it in cisterns until
  the water is needed by the occupants of the building.
  Experience the difference an experienced, reliable home theater setup company makes.

 71. vladivo-stock.ruvladivo-stock.ru06-21-2015

  About The – Author: Harris – Noah is an expert author on pet
  products related topics and currently workingfor. Reed beds present sludge dewatering by plant consumption, evapotranspiration, and drainage.
  Many of the Earthships have propane tanks for cooking and a backup hot
  water supply; these are the only utility bills.

 72. LowellLowell07-05-2015

  There are far too many out there to just search through each day.
  You can even check out the customer reviews, and start availing more information, about those products.
  What’s more, the global supplement market is worth close to $70 billion according to research from Euromonitor.

 73. SabrinaSabrina07-05-2015

  Most of those supplements work by stopping the cause of baldness.

  You can even check out the customer reviews, and start availing
  more information, about those products. What’s more, the global supplement market is worth close to
  $70 billion according to research from Euromonitor.

 74. SamaraSamara07-06-2015

  Also, you should start with a low dosage and work your way up.
  Sometimes eating of bad calories result in making the dieter overweight which
  is really a matter of concern because it directly targets the working efficiency of its user.
  As after the tiring workouts session the body of bodybuilder is malnourished
  then the requirements of post workout supplements increases.

 75. ClemmieClemmie07-07-2015

  Most people would like natural instead of synthetic vitamins.
  Not only does it help to increase size and strength,
  it also contributes tremendously to increasing lean muscle mass and gain. Do a simple search on Google or Amazon for
  a keyword like „dog supplements” and instantly you will get hundreds of thousands of
  results.

 76. DorisDoris07-07-2015

  There are far too many out there to just search through each day.
  Before we can start talking about diet pills that actually work,
  we need to establish the criteria to judge them by.

  Another important fact why this disease is treated differently from conventional illnesses and why adrenal fatigue supplements are different from conventional medicine lays in the spectrum which it deals with.

 77. LinneaLinnea07-19-2015

  In just a few days, you can have your shop up and running with
  Zen Cart. I set an example of such information to demonstrate the formatting of a typical contact page as shown below:
  . Well, you may have to consider a lot of things before
  you even plan to launch your website.

 78. BrandenBranden07-21-2015

  As you keep implementing content marketing strategies,
  which is actually sharing quality information, then your visitors will keep
  on coming back for more. Small claims court cases
  are much cheaper than superior court cases for
  both the plaintiff (the person doing the suing) and the defendant (the person being sued) because the parties
  are not allowed to have any attorneys represent them and
  other rules that simplify the lawsuit process, making the whole thing much cheaper, faster, and easier.
  The website templates are well-equipped with HTML coding which could result into better looking websites in minor budget also.

 79. This is especially useful if the person you’re inquiring
  about has a less than common name. No software to buy, no
  code to learn, all you need is to be a little Internet savvy and know how to
  click your mouse. I discovered the way to make money on the internet.

 80. ElizabethElizabeth07-29-2015

  Another 10% do it kind of well although not at a professional stage.
  The combination of your logo and tagline should appear
  on every page to create a sense of cohesion.
  You will also find 30 free tools, and software programs to help you build a successfull
  Internet Business.

 81. ShielaShiela07-30-2015

  Members can make money by viewing advertisements, by promoting
  their referral link and getting direct referrals, by renting referrals and by participating in various paid actions
  initiated by Imperial – Get – Cash. And I will tell you that one of my online marketing friends is
  making around $700 per week with his blogs. Many marketers make use of this technology
  in order to give a vivid demonstration of the products.

 82. AngelineAngeline07-30-2015

  The website will also serve as a portal for all things convention related, from a countdown clock to information on logistics, credentials, media walkthroughs and housing.
  The website navigation should cater to both the users and the search engine bots.
  The website templates are well-equipped with HTML coding which could result into better looking websites in minor budget also.

 83. KerrieKerrie08-02-2015

  The website will also serve as a portal for all things convention related, from a countdown clock
  to information on logistics, credentials, media walkthroughs and housing.
  If these eight steps seem overwhelming, welcome to the club.
  You will also find 30 free tools, and software programs to help you build a successfull Internet Business.

 84. GretchenGretchen08-29-2015

  If you search online, used Bicycles For Sale offers significant savings.

  Many of the gloves available have cushioning on the palms. Going against this
  law in most of the European countries will have a fine;
  same is case with United States of America.

 85. Każdy z nas zetknął się z przedmiotem, zalecam zaznajomienie
  się z materiałem. zacieraczka.

Dodaj swój komentarz